שף צמוד, טיסות לחו"ל ופינג פונג במשרד: הישראלים בהייטק שחיים את החלום הרטוב

כתבה פרסומית

הישראלי הממוצע לא יאמין לזה, אבל מאות ישראלים מתקבלים כל יום להייטק ומפתחים קריירה לאחר לימודים של 10 חודשים בלבד וללא פסיכומטרי. אז איך אפשר להרוויח משכורת ממוצעת של 20,269 (לפי מגזין AllJobs) כשאתם בלי תואר אקדמי או ניסיון? מומחה אבטחת מידע בהייטק חושף בפנינו את מאחורי הקלעים של התעשייה שמגלגלת מיליארדים בשנה.


אם פעם המקצוע החלומי של כל אחד היה להיות רופא, ועד לפני כמה שנים עורך דין, היום תחום הסייבר (אבטחת המידע) חוצה את הרף ונמצא בראש סדר העדיפויות של הצעירים. חלומם של הצעירים הוא לקחת חלק בתעשיית ההייטק שמבקשת כל שנה מאות מיליונים מכספי המשקיעים ומגלגלת מיליארדים ויש מי שמנצל את המצב ומרוויח המון.  אם אתם רוצים להיות חלק מהתעשייה, בכתבה נחשוף את הדרך שעברו ישראלים שונים בדרכם לתפקידים הכי נחשקים בהייטק מכל רחבי הארץ.

נפגשתי עם בן הבעלים של מכללת איקום מכללה ללימודי מקצועות הייטק לקפה במגדלים הגבוהים של עזריאלי כדי להבין ולשאול אותו פנים מול פנים את השאלות הכי קשות ונוקבות על אחד התחומים הכי חמים בעולם הייטק. 

צהריים טובים בן, אני חייב להגיד שאני סקרן, למה בחרת להיכנס דווקא לתחום של ההייטק? מה משך אותך אליו?

״זה ישמע לך מצחיק, ידוע שהמשכורות גבוהות, אבל אני נכנסתי להייטק בכלל בשביל התנאים הטובים, מסעדות יוקרה, חופשות בחו״ל עם המשפחה, ביקורי ספא על חשבון החברה, אי אפשר להגיד שזה לא מפתה, רציתי לחיות ברמת חיים גבוהה, והרגשתי שזה המקום שיוכל לאפשר לי לעשות זאת, ואפילו לא על חשבוני, אני אוהב להנות מהחיים גם עכשיו כשאנחנו פה בעזריאלי שותים קפה ביחד מול הנוף המטורף הזה עם הרוח הנעימה שחולפת על פנינו, אני מרגיש בר מזל.

רבים רוצים להגיע לחברות ההייטק אבל לא יכולים לעצור הכל ל 4 שנים. בהייטק יש תחומים רבים שצריך ללמוד שנים כמו תכנות ויש מקצועות שאפשר להתקבל תוך מס חודשים. על איזה תחום היית ממליץ כדי להגיע למשכורות גבוהות?

״בוודאי שאפשר תוך מס חודשים להתקבל להייטק, והיום חד משמעית אני ממליץ על סייבר, אין ספק שזה הפך להיות הענף הכי מדובר בהייטק, ובצדק. הביקוש בשמיים, חברות הייטק מחפשות כל הזמן מומחי סייבר. זה אחד המסלולים שמאפשרים להגיע למשכורות עתק אבל גם מתחילים משכר גבוה. בשוק הזה לא תצטרך וותק של 10 שנים כדי להרוויח טוב. אפשר לעשות את זה מהיום הראשון בעבודה. זה אחד מהתחומים שניתן ללמוד במספר חודשים, לפעמים אפילו מהבית ועדיין לקבל תוצאות טובות ולא יעזור זה פשוט אחד התחומים הכי מסקרנים שיש.

מה זה בעצם סייבר? ואילו חברות צריכות אנשי סייבר?

סייבר (אבטחת מידע) זה בעצם הגנה על כל המידע שנמצא ברשת וכולל בתוכו אחסון/ גישה / עיבוד / העברת נתונים.
עד כה נשמע תמים, אבל חברות הייטק זקוקות לאבטחת מידע וברמה גבוהה ככל הניתן.
בחברה אחת אנשי סייבר חזקים יכלו למנוע מוות של אישה בניתוח לב שהאקרים השתלטו על מכונת האקו שלה,  במכוניות האוטונומיות אבטחת מידע לא טובה תגרום לכך שאדם יוכל לפרוץ לך לרכב ולהסיע אותך לאן שהוא בוחר, במקרה אחר הוא יוכל בקלות לגרום לתאונה ולפגוע בכל הנוסעים ברכב. הכניסה לעולם המטאוורס תיצור מורכבויות חדשות שלא הכרנו בעולם אבטחת המידע. כך שהתחום הזה חם, מעניין ומתחדש כל הזמן.

בלי קשר לכמה שהתחום מרתק, בממוצע כל 3.9 שניות מתרחשת פריצה של האקרים. זאת הסיבה שחברות הייטק פשוט נואשות לאנשי סייבר, קשה לי לראות כל כך הרבה עסקים שנבנו בדם יזע ודמעות פשוט מתפוגגים כי לא יכלו להגן על העסק שלהם מפגיעות האקרים ופריצות אבטחה. זו גם הסיבה שחברות רבות עושות תחרויות באמצעות קמפיינים ענקיים בהם כל חברה מציעה את המשכורות ואת התנאים הטובים ביותר שהיא יכולה לתת רק כדי שעובדים יבחרו לעבוד דווקא אצלה.

עצוב להגיד אבל בגלל הביקוש המטורף גם את אנשי הסייבר הפחות טובים 'חוטפים' לעבודה עם משכורות גבוהות. כי פשוט אין להם ברירה אחרת. "

במה מתעסק איש סייבר ביום עבודה שגרתי שלו?

"בסך הכל התפקיד של אנשי הסייבר מתחלק ל-2: לוחמי ההגנה, ולוחמי ההתקפה. מהצד הראשון של הזירה נמצאים לוחמי ההגנה שתפקידם לזהות חולשות במערכות של ארגונים ולמצוא להן פיתרון יישומי כדי לחסום פריצת האקרים. דוגמאות לתפקידים הם למשל מיישם הגנה בסייבר וארכיטקט הגנת סייבר. מהצד השני של הזירה נמצאים לוחמי ההתקפה, שתפקידן 'לדמות' פריצות בחברות וארגונים ע"מ למצוא נקודות תורפה. תפקיד זה נקרא Penetration Tester. וישנם מתחקרי אירועים שמטרתם לחקור עקבות האקרים באירועים כמו פריצות לאתרים ולהבין מאיפה נובעת הפרצה.

מה דרוש בשביל להתחיל ללמוד סייבר? 

"תראה, אם היית שואל אותי את השאלה הזאת לפני 10 שנים הייתי אומר לך שאתה צריך להיות עם רקע טכנולוגי, או ניסיון מסויים, ואני מכיר גם הרבה מכללות שזה התנאי הקבלה שלהם. בתור אחד שהגיע לתחום דווקא בלי רקע מסוים במחשבים, תמיד תהיתי אם יש לי בכלל סיכוי להשתלב בתעשייה בלי הקריטריונים האלה. היום מהמקום שאני נמצא בו מסיימים אצלי מאות תלמידים בשנה שמצליחים לעשות את זה ורובם ללא רקע במחשבים או תכנות. בכל זאת, לצערי עדיין כל כך הרבה מכללות דורשות תנאים מסוימים להתחלת לימודי הסייבר וחוסמות מצעירים רבים את האפשרות להיות חלק מהעולם ההייטק רק בגלל שאין להם פסיכומטרי או שלא הגבירו מחשבים בתיכון או כל סיבה לא הגיונית אחרת.

זו אחת הסיבות המרכזיות שהקמתי את ״מכללת איקום״ מכללה למקצועות ההייטק, כי היום אחרי שנים של עבדה בתעשייה אני יודע שהקריטריונים האלו לא רק שהם לא רלוונטים אלא הם גם עושים נזק היה חשוב לי שלא משנה מה הידע המוקדם שלך, יכולה להיות לך הזדמנות שווה להוכיח לעצמך ולכולם שאתה מסוגל להשתלב בהייטק ואפילו בענף כל כך מצליח כמו סייבר בעזרת תושייה וכוח רצון, סביבה תומכת ועם הידע היעיל והחדשני ביותר.

איך אני יכול לוודא שלאחר הלימודים אני באמת אתקבל לעבודה בחברות הגדולות בהייטק?

"אחד הדברים החשובים לנו באיקום מכללת ללימודי הייטק הוא שילוב התלמידים שלנו בחברות המובילות ביותר בהייטק שזוהי גם בעצם מטרת ההכשרה שלנו. כל כך הרבה חברות הייטק שבקשר איתנו מחכות 'לחטוף' את התלמידים שלנו ומציעות להם משכורות גבוהות כבר מהיום שהתחילו.

בנוסף היה לנו חשוב לקחת צעד נוסף ולקבל רישיון השמה רשמי של משרד העבודה והרווחה, כדי שנוכל ללוות אותם יד ביד עד שיקבלו חוזה עבודה וגם לאחר מכן.

נדרשת תעודה בתחום הסייבר? אתם מספקים תעודה?

"בראש ובראשונה תקבל תעודת הסמכה ע"י משרד הביטחון מה שיתן לכם את האופציה ישר לאחר סיום הקורס לעבוד במשרות ממשלתיות בתחומי ההייטק, בנוסף תקבלו הכנה מעשית עד לקבלת תעודה בינלאומית מטעם סיסקו. בעזרת תעודות אלו והליווי שניתן לכם השתלבותם במשרות הגדולות בהייטק תהיה מהירה וקלה."

לימודי הרווארד בארצות הברית זה באמת אפשרי להגיע לשם?

"אם זה לא היה אפשרי לא היינו מציעים את זה לחלק מהתלמידים שלנו, עבדנו קשה מאוד בשביל ליצור קשרים עם האוניברסיטה המצליחה ביותר בעולם כדי להמשיך לדחוף את התלמידים שלנו שיגיעו למקומות הטובים ביותר שקיימים בעולם, ושיטביעו חותם בכל מקום שיבחרו בארץ ובחו"ל, אז לא רק שאנחנו מלווים את התלמידים שלנו יד ביד להשתלבות בחברות הגדולות בהייטק, המצטיינים שלנו גם יכולים להתקבל להרווארד וללמוד ולעבוד בארה"ב שזה מטורף, אף מכללה אחרת לא מציעה דבר אפילו קרוב לזה."

מה יכול לעשות קורא שנמצא איתנו בכתבה ורוצה ללמוד סייבר כבר ממחר בבוקר?

הוא יידע להסביר לכם את כל הפרטים, איך מתבצעים הלימודים, כמה זמן זה לוקח, לאילו משכורות ניתן לצפות וכמה עולים הלימודים.

זה מאוד פשוט, ממלאים טופס באתר ויועץ לימודים שלנו יצור איתם קשר.

מערכת האתר

ברוכים הבאים לניוז אי אל פורטל החדשות של ישראל, אנחנו עושים את מיטב המאמצים לתת לכם את המידע הכי חם ועדכני בארץ, בעולם ובאינטרנט בפרט, מעוניינים לפרסם אצלנו? אתם יכולים ליצור איתנו קשר למייל - liran.richback@gmail.com או לחלופין לשלוח לנו הודעה בפייסבוק ונשמח לעזור לכם.

כתבות קשורות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button