תרבות וחינוך

מתח גבוהה

אני מאוד אוהבת לקרוא. אני אוהבת במיוחד לקרוא בחורף, כשהגשם מתדפק על החלון

אני מאוד אוהבת לקרוא. אני אוהבת במיוחד לקרוא בחורף, כשהגשם מתדפק על החלון ואני מתחת לפוך. זו, מבחינתי, גם תפאורה מושלמת לקריאת ספרי מתח. הבזקי הברקים, רעשי הרעמים, הפסקות החשמל המזדמנות הגוררות ישיבה לאור נרות – בהחלט רקע מושלם ומפחיד לספרי מתח. לאחרונה יצא לי לקרוא שלושה ספרי מתח, אחד מהם של מחבר ישראלי ושניים אחרים מתורגמים מאנגלית. בלי למתוח אתכם יותר מדי, אספר לכם עליהם, ורק אקדים ואומר שכולם מומלצים בעיני. לכו תכינו לכם כוס קפה, תה, או מים ושבו לקרוא.

הספר הראשון הוא ישראלי ומאוד משלנו, כשהרקע לו הוא יחידה צבאית. הוא אמנם לא בדיוק מותחן, אבל בהחלט יש מתח וסקרנות רבה בעלילתו, וברצון לדעת איך זה יגמר. הספר נכתב על ידי אור גונדר שעבד ככתב וכעורך חדשות בגלי צה”ל ובהארץ. בהמשך עבר לעולם המחשבים והטכנולוגיה. זהו ספר הפרוזה הראשון שלו. גונדר לא מהסס להצביע בעזרת הספר על הפגמים בבירוקרטיה הצבאית.

 

רועי, הדמות הראשית בספר, גאון מחשבים המשרת ביחידה היוקרתית ביותר בצה”ל, מצליח להקים יחידה פיקטיבית־וירטואלית, המתַפקדת, לפחות לפי רישומי המחשבים הצה”ליים, כיחידה אמיתית, ואפילו קרבית, לכל דבר. אולם עבור רועי, הקמת היחידה היא רק תחילת הסיפור, שהופך מפתיע מרגע לרגע.  בעזרת הומור רב גונדר מגולל, כאמור, את הסיפור הכי ישראלי שאפשר: על אלתור ותעוזה, על היכולת להציע רעיונות מבריקים והנכונות לדבוק בהם עד תומם, על ניצול הזדמנויות ועל הגשמת חלומות. סיפור שמוכיח כי בעולם הסייבר המודרני אין גבול למה שאפשר לעשות באמצעות מיומנות היי־טקית.

כשקוראים את הספר הזה לא יודעים אם לצחוק או לבכות, או לתלוש שערות כפי שבא לנו כמעט כל הזמן כשאנחנו פותחים את אחד מערוצי התקשורת ושומעים על עוד פרשת שחיתות או שלומיאליות ישראלית. מעבר לכך, שהספר מרתק וקשה להניחו מהיד, לא ניתן שלא לחשוש מהרגע שבו נגלה שהמציאות עולה על הדמיון הפרוע ביותר ויחידות כאלה קיימות באמת בצבא, או באחד ממשרדי הממשלה שלנו.

אור גונדר, דג ברשת, הוצאת קוראים, 223 עמ’, מחיר: 89 שקלים. להשיג ברשתות ובחנויות הספרים.

מתח רב יותר ועקוב מדם קיבלתי כשקראתי את כוונה זדונית של ואל מקרדמיד. המותחן, שזכה פרס DIVA לספרות מתח 2017, מותח את הקורא עד קצה גבול היכולת ומעבר לכך.

לילה שקט, כביש כפרי בצפון אנגליה. מכונית חונה עולה בלהבות וגופת אישה שרופה מתגלה במושב הנהג. פקדת בילוש קרול ג’ורדן וחברהּ הפרופיילר המשטרתי, הפסיכולוג טוני היל, מבינים כבר בהתחלה שזו אינה תאונה טרגית. כך מתחיל המצוד אחר רוצח מחושב ואכזרי, שמאמין שהוא בלתי נראה וחושב שיצליח לחמוק ללא עונש. מסע הרציחות אינו מסתיים, ובעוד נשים צעירות נוספות פוגשות גורל דומה, קרול וטוני נמשכים אל תוך רשת אפלה של פחד ונקמה ונאלצים לבחון מחדש את תפישת הצדק שלהם.

זהו מותחן משטרתי קצבי ומעמיק, אשר חוצה קווים אדומים רבים ומסתיים בטוויסט מדהים בעלילה. עד כדי כך שבאפילוג לספר מבקשת המחברת מהקוראים: לספר הזה אל תעשו ספוילר. אני מכבדת את בקשתה ולא אגלה מידע רב. אומר רק שהספר מיועד לבעלי עצבים חזקים ולכאלה שמסוגלים להתאפק ולא להציץ בדפים האחרונים של הספר לפני הזמן. אני מאלו שבדרך כלל מתקשים להתאפק, אבל לאור בקשת הסופרת התאפקתי הפעם ולא הצצתי. בסופו של דבר, האיפוק השתלם לי וכך הנאתי מהספר הייתה מלאה.

ואל מקדרמיד, כוונה זדונית,  הוצאת קוראים, 367 עמ’, מחיר: 94 שקלים. להשיג ברשתות ובחנויות הספרים.

המותחן השלישי שקראתי מחזיר אותנו למזרח התיכון, הפעם טורקיה, המשמשת רקע לרומן ריגול שבו מתערבבים ביחד ממשלת טורקיה המקצינה, ה-CIA, ארגוני הטרור וגורמים נוספים.

במרכזה של רשת התככים הבינלאומית נמצאת פני קסלר, מתמחה צעירה בשגרירות האמריקנית באנקרה, בירת טורקיה. במהלך חגיגות הארבעה ביולי בשגרירות מתפוצצת פצצה אדירה וקוטלת מאות חוגגים. פני מוצאת את עצמה במצב שבו היא נרדפת על חייה. תוך כדי ניסיונותיה להינצל היא מגיע למקומות כמו סוריה ובכל מקום עליה לגייס את כל כישוריה על מנת לחמוק מרודפיה רבי העוצמה, כשחלקם באים מהצד של ה”טובים” כביכול.

הספר מותח מאוד ומעורר מחשבה אצל הקורא הבקיא בהוויה המזרח תיכונית. בדומה לספרו של גונדר, גם כאן לא ניתן להימנע ממחשבה עד כמה הספר הזה מקדים או אפילו משקף את המציאות, ומתי יעבור ממדף הספרות הבדיונית לזו המאוד מציאותית. עם הכל, הספר מהנה וכתוב ביד שיודעת לשמור היטב על מתח. קשה להאמין שזהו רומן הביכורים של תומס, שהחלה לכתוב אותו בגיל 23. עזרה לה מאוד העובדה שהיא מעורה היטב בתרבות הטורקית ובעלת תארים אקדמיים מאוניברסיטאות באיסטנבול, אדינבורג ומסצ’וסטס והיא אף דוברת טורקית שוטפת. לא תרצו להניח את הספר מהיד עד שתדעו את הסוף.

אוגוסט תומס, משחק השקרים, הוצאת קוראים, 335 עמ’, 94 שקלים. להשיג ברשתות ובחנויות הספרים.

צילום: יח”צ

//אורית ענבר

Tags
Show More

Related Articles

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button