כללי

חדש: השיטה שבעזרתה תוכלו לרדת במשקל בעולם של פיתויים.

אם אי פעם התחלתם תהליך חדש של דיאטה ולא הצלחתם להתמיד,
אם הבטחתם לעצמכם שהיום אתם אוכלים מסודר ומסיימים לאכול מקדם, ושוב מצאתם את עצמכם מנשנשים בלילה מול הטלוויזיה,אם אתם לא מבינים איך בכל תחום אחר אתם הישגיים וכובשי מטרות חוץ מתחם התזונה וירידה במשקל – זו לא אשמתכם.
בראיון הבא נמצא איתנו אביב גיל, יועץ תזונתי מומחה, מלווה אנשים בתהליכי תזונה למעלה מעשור. אביב יסביר לנו למה לירידה במשקל אין כל קשר לכוח רצון, ויחשוף את השיטה שלו ליציאה ממה שהוא קורא "מלכודת הדופאמין".

תודה שהצטרפת אלינו אביב

תודה לכם, שמח להיות פה.

אז אביב, תוכל להסביר לנו מה זו בעצם "מלכודת הדופאמין" ולמה היא קשורה לירידה במשקל ותזונה?

בשמחה. דופאמין הוא למעשה נוירו-טרנסמיטר, מוליך עצבי, שמופרש במוחנו כשאנחנו חווים תחושת עונג, סיפוק או תגמול. כשאנחנו אוכלים מאכלים סוכריים או עתירי פחמימות, המוח שלנו מפריש דופאמין ואנחנו חווים תחושת עונג.

ומה בעצם הבעיה בלהינות ולהתענג מאוכל? לי זה נשמע מעולה.

אין בעיה בכלל להינות מאוכל. הבעיה מתחילה כשאנחנו מפתחים תלות. למעשה, אנחנו ממש נהיים מכורים לאותו דופאמין. ברגע שפיתחנו את התלות, נצטרך להגדיל את כמות הסוכר שאנחנו אוכלים כדי לקבל את אותו "עונג" דופאמיני, ומכאן מתחילה העלייה במשקל ובאחוזי השומן. עד שלא נמצא דרך לאזן את רמות הדופאמין ללא צורך בסוכרים ופחמימות – לנצח נצא וניכנס לדיאטות, ולנצח נהיה כלואים במלכודת הדופאמין.

אני מבין, זו בהחלט התמודדות קשה. תוכל לספר לנו על השיטה שלך ליציאה מהמלכודת?

בטח. בקווים כלליים כמובן, התהליך מתחיל לראשונה בהוצאת 90% מהסוכרים ומהפחמימות מהתזונה לתקופה מסוימת. התקופה הזו, בעזרת ליווי ועוד כלים כמובן, מאפשרת למוח להתאפס ולהפחית מהתלות שלו במנת הדופאמין. לאחר שהמוח פחות תלוי, ניתן לשים יותר דגש על מודעות לתזונה, תשומת לב לאנרגיות פיזיות ומנטליות וכלים מעשיים לשימור תזונה למהלך החיים, גם כאשר מדובר באירועים לא צפויים או תקופות שוברות שגרה.

נשמע מעניין, אבל האם באמת צריך את שלב הגמילה הראשון? לא מספיק רק ללמוד את הכלים ולפתח מודעות?

צריך ואפילו חייב את השלב הזה. הפחתת הסוכרים והפחמימות תפחית בצורה משמעותית את הפרשת הדופאמין במוח, מה שיעזור להפחתת הקרייב והפחתת התלות. ללא השלב הראשון החשקים יתגברו ויישום הכלים יהפוך לקשה עד אפילו בלתי אפשרי.

אני מבין. איך בעצם מודעות ותשומת לב משחקים תפקיד בתהליך של ירידה במשקל?

מודעות וחקירה הם חלק מאוד חשוב בשיטה ואני מדבר על כך לא מעט. מודעות וחקירה עוזרים לאנשים לזהות חשקים ו"קרייבים", לעקוב אחרי הזמנים והמצבים בהם הם מופיעים, וכך להצליח לעשות בחירות הגיוניות ומיטיבות יותר בעתיד.

אביב גיל, מומחה תזונתי

תשמע, אותי שכנעת. אני רוצה לשמוע עוד על מלכודת הדופאמין.

בשמחה!
אני למעשה מעביר בימים אלו שיעור אינטרנטי, חינם לחלוטין, בנושא מלכודת הדופאמין והשיטה שלי לצאת ממנה. בשיעור אני ארחיב יותר על המדע מאחורי "מלכודת הדופאמין", ואסביר באמצעות מחקרים ומדע איך הפחתת סוכרים ופחמימות יוכלו לעזור ליציאה מ"מלכודת הדופאמין" לעבר אורח חיים בריא ומשקל מאוזן. השיעור הזה יכול להיות הזדמנות נפלאה לאנשים המתקשים להתמיד בתהליכים של ירידה במשקל, לאותם אנשים שמצליחים להתמיד על לשלב שבו החשקים גוברים על התזונה. אם עד עכשיו חשבתם שמדובר בחוסר כוח רצון – אציג את המדע ואוכיח שזה לא קשור לכוח רצון ומוטיבציה בכלל.

נשמעת בהחלט הזדמנות מעולה לאותם אנשים. אביב, תודה רבה לך על ראיון מעשיר מאוד. מזמין אתכם, קוראים, לשריין מקום בשיעור האינטרנטי החדש של אביב, הוא ללא עלות בכלל ונראה שיהיה לו ערך.

כתבות קשורות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button