תרבות וחינוך

האדם מחפש משמעות-ויקטור פראנקל

מרדף אין סופי אחר משמעות והיאחזות בידיעה שיש סיבה לכל דבר- בחירה בחיים.

החיפוש אחר המהות והחיפוש אחר משמעות לא פעם העסיקו את יומי.
המרדף האין סופי אחר משמעות, החיפוש הבלתי ניגמר בסיבה והשאיפה לפשר מעסיקים וימשיכו להעסיק את חיינו.

איך אנשים מצליחים להתמודד עם מאורעות החיים?
איך אנשים קמים ממשברים?
ואיך באמת ובתמים שורדים את החיים?

ד״ר ויקטור פרנקאל פסיכיאטר וסופר מתאר את החוויות שלו במחנות ריכוז בשואה ואיך בתוך כל הזוועות הצליח הוא והצליחו אנשים רבים למצוא משמעות לחיים.

לפני כמה שנים המליצו לי על הספר המדהים הזה ומאז אני ממליצה עליו לכל אלה שרוצים ספר עם משמעות לחיים.
קראתי ולא עצרתי לרגע למרות התיאורים ולמרות שמידי פעם המחשבות רצו במוחי ללא הפסקה המשכתי.
נחשפתי ללוגותרפיה שזה טיפול באמצעות פשר /משמעות.
והבנתי שכשאנחנו מוצאים פשר לסבל שלנו הרבה יותר קל לנו להתקיים והדברים ניהיים קלים יותר.

סיפור אחד לא נשכח מליבי, הוא מספר בספר על אישה אחת שמתה במחנה ריכוז וידעה כי יש לה עוד ימים ספורים לחיות. הוא מספר שכשדיבר איתה הייתה במצב רוח טוב למרות הידיעה הזו.

״ ׳מודה אני לגורל על שהפליא את מכותי׳ אמרה לי׳. ׳בחיי הקודמים פונקתי ולא נהגתי בהישגים רוחניים.׳ היא הורתה באצבע החוצה בעד חלון הצריף ואמרה: ׳עץ זה שבכאן הוא ידידי היחיד בבדידותי.׳ בעד החלון יכלה לראות רק ענף אחד של עץ ערמונים ובענף היו שני ניצנים. ׳פעמים רבות אני מדברת אל העץ הזה׳ אמרה לי. נדהמתי ולא ידעתי איך לקבל את דבריה. האם הזתה הזיות? האם ראתה מחזות שוא? בחרדה שאלתי אותה, אם העץ ענה לה . ׳כן׳. מה אמר לך העץ? ענתה: ׳הוא אמר לי אני פה-אני פה – אני החיים, חיי הנצח׳״

המילים האלו נשארו חקוקות בליבי הידיעה שמצאה חיים בעץ והידיעה שרגעים לפני מותה לא ויתרה על ההיאחזות במשמעות, היאחזות בחיים הידיעה שלא ויתרה על להרגיש את החיים גם רגעים ספורים לפני מותה מחייה בי את עצמי מחדש. הסיפורים מעוררי השראה וגם המון עצב, הסיפורים שמובאים בספר גורמים לך לשנות ראייה על החיים הפרטיים שלך במאה המתקדמת הזו. ההבנה שבתוך כל הכאוס והזוועות הצליחה אישה תמימה לראות חיים בעץ-בבריאה מזיזה לי את המחשבה למקומות אחרים. הפרופורציה נהיית אחרת וההסתכלות משתנה.

כמה וכמה פעמים הוא מצטט בספרו את ניטשה ״מי שיש לו איזה למה שלמענו יחיה, יוכל לשאת כמעט כל איך״ . כל אדם עם המשמעות והפשר הפרטיים שלו, כל אדם יוכל להתמודד עם ״איך״ הפרטי שלו שזה הסבל והכאב בעזרת ה״למה״ המשמעות והפשר.

וזה אולי עיקר השינוי שחל בך שאתה קורא את המילים המעוררות בספר זה. החיפוש אחר משמעות צריך להתגבר ולהתעצם בשביל שנוכל לעבור כל דבר בחיינו וכדי שהם אז יכלו לשרוד ולהיאחז בחיים.

לחפש משמעות ולהאמין שיש אחת כזאת תמיד, להיאחז בחיים ולשרוד. לפעמים לסיים את התפקיד שלך כאן אבל לסיים אחרי שחיית והרגשת חיי וזכית לראות חיים ולהתעסק במוות רק ברגע האמת שהוא כבר ממש כאן.

\\אוריה עזרן


Tags
Show More

Related Articles

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button