תרבות חינוך

תקופת השואה לזכור ולא לשכוח

השואה הייתה תקופה בהיסטוריה בזמן מלחמת העולם השנייה (1939-1945), שבה נרצחו מיליוני יהודים בגלל מי שהם.

הרציחות אורגנו על ידי המפלגה הנאצית של גרמניה, בראשות אדולף היטלר.

היהודים היו המטרה העיקרית של הנאצים, ומספר הקורבנות הגדול ביותר היה יהודים. כמעט שבעה מכל 10 יהודים באירופה נרצחו בגלל זהותם.

כיום יש עמותות לניצולי שואה אשר עוזרות להן ומסייעות להן בארוחה חמה, תמיכה רגשית, אוזן קשבת ובעיקר חיבוק חם לאחר שהצליחו להימלט מהנאצים.

הנאצים הרגו גם קבוצות אחרות של אנשים, כולל ('צוענים') ונכים. הם גם עצרו ולקחו את הזכויות של קבוצות אחרות, כמו הומוסקסואלים ויריבים פוליטיים. רבים מהם מתו כתוצאה מהטיפול.

השואה הייתה דוגמה לרצח עם. רצח עם הוא הרג מכוון של קבוצה גדולה של אנשים, בדרך כלל בגלל שהם לאום, גזע או דת מסוימים.

מי היו הנאצים?

נאצים הוא השם המקוצר של מפלגת הפועלים הגרמנית הלאומית-סוציאליסטית (NSDAP). המפלגה הנאצית הייתה מפלגה פוליטית בגרמניה שהוקמה בשנת 1919 לאחר מלחמת העולם הראשונה.

זה גדל בפופולריות לאורך שנות ה-20, כשהמדינה נאבקה עם הנפילה של מלחמת העולם הראשונה. גרמניה הפסידה במלחמה ונאלצה לשלם הרבה כסף לזוכים.

אנשים רבים היו עניים ולא היו מספיק עבודות להסתובב, ואחת הסיבות לכך שגרמנים רבים פנו לנאצים הייתה התקווה שהם יביאו לשינוי.

הנאצים היו גזענים והאמינו שמה שהם כינו את הגזע הארי שלהם חשוב יותר מאחרים. הנאצים אמרו שארי הוא מישהו גרמני. הנאצים האמינו שיהודים, רומא ('צוענים'), אנשים שחורים וקבוצות אתניות אחרות נחותים מהארים.

הנאצים היו אנטישמיים חסרי רחמים וזה השפיע על כל המדיניות והפעולות שלהם.

הם גם האמינו שגרמניה היא מדינה טובה יותר מאחרות וכי העליונות של בני עמם פירושה שהם יכולים וצריכים לשלוט באנשים אחרים. זה הוביל את גרמניה לפלוש ולהשתלט על מדינות אחרות לפני ובמהלך מלחמת העולם השנייה.

מי היה אדולף היטלר?

בשנת 1921, אדם בשם אדולף היטלר הפך למנהיג המפלגה. ואז, בינואר 1933, הוזמנו הנאצים להרכיב ממשלה לאחר שנבחרו למפלגה הגדולה ביותר בבחירות. מרגע עליית מפלגתו לשלטון, אדולף היטלר יצא לכפות ערכים נאציים על כל היבטי החיים הגרמניים, תוך השתלטות באמצעות פחד ואימה.

כשנשיא גרמניה הינדנבורג מת ב-1934, היטלר הכריז על עצמו שהוא הפיהרר או 'המנהיג העליון של גרמניה'. (כיום, למילה פיהרר יש משמעות שלילית של מנהיג חסר רחמים שכופה שלטון אכזרי על אנשים.)

שלושת הדברים החשובים ביותר להיטלר ולנאצים היו:

  • טוהר הגזע הארי
  • גדולתה של גרמניה
  • להעריץ את הפיהרר, אדולף היטלר

המפלגה השתמשה בתעמולה רבה כדי לשכנע אנשים לתמוך בהם. הם ערכו התכנסויות גדולות שנקראו עצרות, ורמקולים במקומות ציבוריים צעקו הודעות נאציות.

מה הייתה השואה?

השואה הייתה תהליך שהתחיל באפליה נגד יהודים, והסתיים בהרג מיליוני אנשים בגלל מי שהם. זה היה תהליך שהפך ליותר ויותר אכזרי עם הזמן.

רדיפות הנאצים

מרגע עלייתם לשלטון ב-1933, הנאצים רדפו אנשים שלא חשבו שהם חברים ראויים בחברה – בעיקר יהודים.

הם הציגו חוקים שמפלים אותם לרעה ולקחו להם את הזכויות. יהודים לא הורשו במקומות מסוימים ונאסר עליהם לקבל עבודות מסוימות.

הם גם החלו להקים מחנות ריכוז שבהם יוכלו לשלוח אנשים שלדעתם הם "אויבי המדינה" להיכלא ולהיאלץ לעבוד. זה כלל יהודים וכל מי שלא תמך בהם.

המחנה הראשון בשם דכאו נפתח במרץ 1933 ממש מחוץ למינכן.

בין 1933 ל-1945, הנאצים יצרו יותר מ-40,000 מחנות באזורים שבהם שלטו.

חלקם היו מחנות עבודה, חלקם היו מחנות מעבר לעיבוד שבויים, ואחרים – שהראשון שבהם ייפתח ב-1941 – יהיו מחנות השמדה, שבהם יכלו הנאצים להרוג אנשים בכמות גדולה.

אנשים רבים נרצחו על ידי שומרי המחנה ללא סיבה ורבים נוספים מתו כתוצאה מהתנאים הנוראים שבהם.

הנאצים גם יצאו להשתלט על חייהם של כולם.

ב-1934 הונהג חוק בשם חוק הרכילות הזדונית, שהפך את זה לפשע לספר בדיחה אנטי-נאצית.

מוסיקת ג'אז נאסרה, ספרי לימוד שוכתבו כך שיכילו רעיונות נאציים, תמונות של היטלר הוצבו בכל מקום והושמדו ספרים שלא נכתבו בדרכים שהנאצים אהבו.

ב-1935 נסגרו 1,600 עיתונים ואלה שנותרו הורשו להדפיס מאמרים שאושרו על ידי הנאצים.

הם הקימו קבוצות חובה לצעירים בשם היטלר נוער (לבנים) ו-BDM (לבנות), כדי שהם יהפכו לנאצים צעירים שהעריצו את היטלר כשהם גדלו. בנים לימדו ערכים נאציים והוכנו למלחמה; בנות לימדו מיומנויות כמו בישול ותפירה.

מי נהרג או נרדף בשואה?

אנו יודעים שהקורבנות כללו:

  • העם היהודי
  • צוענים
  • אנשים סלאבים, במיוחד בברית המועצות, פולין ויוגוסלביה.
  • אנשים בעלי מוגבלויות
  • אנשים הומואים
  • אנשים שחורים
  • יריבים פוליטיים

איך הסתיימה השואה?

כשחיילים שנלחמו נגד גרמניה במלחמת העולם השנייה – בריטניה, ארה"ב, ברית המועצות ובעלות בריתם – עשו את דרכם על פני אזורים באירופה שנשלטו על ידי הנאצים, הם החלו לגלות את המחנות.

כשהתברר שהנאצים עומדים להיות מובסים, הנאצים ניסו להסתיר את העדויות לפשעיהם על ידי השמדת המחנות. הם אילצו אסירים ששרדו בפולין ללכת חזרה למחנות בגרמניה. אסירים רבים איבדו את חייהם בהליכות מפרכות אלו. עם זאת, הנאצים לא הצליחו להסתיר את מה שהם עשו, ולא עבר זמן רב עד שנודע לעולם על היקף השואה. מיידנק היה המחנה הראשון ששוחרר בקיץ 1944.

אנשים שנכנסו לשחרר את המחנות דיברו על המראות הנוראיים שהם נתקלו בהם. רבים מאלה ששוחררו מהמחנות מתו גם לאחר השחרורים כיוון שהיו כל כך חולים מהטיפול בהם. החיים יהיו קשים ביותר גם לאחר תום המלחמה.

ניצולים רבים מצאו זרים שחיים בבתיהם או לא הצליחו למצוא מקום בו יוכלו לגור. מדינות לא רצו לקבל בברכה מספר כה גדול של פליטים.

איך זוכרים את השואה?

כעת, גודלה של השואה מוכר בכל העולם והיא משמשת דוגמה לזוועות של רצח עם וכיצד התנהגויות מסוימות יכולות להוביל להתרחשותו. אבל, למרבה הצער, השואה היא לא רצח העם היחיד שקרה בהיסטוריה. בקמבודיה, רואנדה, בוסניה ודרפור מיליוני אנשים נהרגו בגלל מי שהם.

מערכת האתר

ברוכים הבאים לניוז אי אל פורטל החדשות של ישראל, אנחנו עושים את מיטב המאמצים לתת לכם את המידע הכי חם ועדכני בארץ, בעולם ובאינטרנט בפרט, מעוניינים לפרסם אצלנו? אתם יכולים ליצור איתנו קשר למייל - liran.richback@gmail.com או לחלופין לשלוח לנו הודעה בפייסבוק ונשמח לעזור לכם.

כתבות קשורות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button